Zpět na služby

Sanační omítka na vlhké zdivo

Sanační omítky na vlhké zdivo

Hledáte cestu, jak odstranit vlhkost ze zdiva jednou pro vždy? Vyžaduje Váš dům či jiná budova odstranění vlhkosti a obnovu stávajících omítek? Jestliže vaše odpovědi na výše položené otázky jsou kladné, pak pro Vás máme řešení – jsou jím baurexové sanační omítky na vlhké zdivo. Funkce sanační omítky je založena na vysoké otevřené pórovitosti, která zajišťuje velmi nízký difúzní odpor sanační omítky proti pronikání vodní páry. Krystalky solí, přítomné ve zdivu, se postupně ukládají v porézním systému sanační omítky, aniž by narušily její strukturu. Omezený prostup kapalné vlhkosti a velký prostor pro ukládání solí tak zajišťuje, že povrch omítky dlouhodobě zůstává bez viditelných projevů vlhkostí a poruch.

Příčiny vlhkého zdiva a důvody pro použití sanační omítky

Vlhké zdivo objektu může být způsobeno různými příčinami, kdy může hrát roli jeden či hned několik faktorů. Tím nejčastějším je působení zemní vzlínající vlhkosti, kondenzace vzdušní vlhkosti, a rovněž vliv povrchové vody. Zemní vlhkost s sebou přináší minerální soli, které následně ucpávají vzduchové póry omítek a znemožňují tak přirozenému odpařování vlhkosti. Sanační omítky jsou na tyto vlivy připraveny a umí se s nimi efektivně vypořádat. Nezřídkakdy je však na vině i neodborně realizovaná rekonstrukce objektu, která způsobí, že počáteční nízké investice do přestavby se nakonec mohou negativně odrazit na kvalitě.

Sanační omítka a její výhody

Je-li vaše zdivo trvale poškozeno díky vzlínající vlhkosti, je vhodné zauvažovat o sanačních omítkách, které řeší důsledky vlhkosti a v kombinaci s odstraněním příčin účinně a efektivně zajistí vysychání vašeho zdiva.

K hlavním přednostem sanačních omítek patří obecně to, že mají dlouhou životnost a dokonale umožňují zdivu odpařovat vlhkost. Sanační omítky se díky svému složení lehce vypořádají s pronikajícími solemi, protože mají prostor a kapacitu pro jejich postupné ukládání, čímž nedochází k jejich povrchovým destrukcím.

Dojde-li k narušení zdiva a povrchu omítek například vlhkostí, rozhodně se majiteli objektu nevyplatí stávající situaci řešit různými typy obložení v interiéru (dřevo, plasty či neprodyšný sádrokarton). Vhodné nejsou ani různé obklady na venkovní fasádě, které problém s vlhkým zdivem stejně nevyřeší.

Sanační omítka versus klasická omítka

Hlavním cílem sanačních omítek je vytvářet příznivé podmínky pro vysychání zdiva, ukládání škodlivých solí a tím z estetického hlediska působí jako suchá omítka. Životnost sanačních omítek je ovlivněna mírou zatížení vlhkostí a solemi.

Sanační omítka také umožňuje zdivu „dýchat“, vodní páru propustit směrem ven a vlhkost odpařit. Oproti tomu běžně užívané omítky (na bázi vápna a cementu) nejsou žádným způsobem hydrofobizovány, tedy není u nich, oproti sanačním omítkám, zajištěna vodoodpudivost.

Trumf, renovace a sanace, s.r.o. a sanační omítky

Naše firma Trumf, renovace a sanace, s.r.o. dbá na to, aby nebyly řešeny jen důsledky vlhkosti ve zdivu, ale především odstranění její příčiny. K sanačním pracím přistupujeme komplexně, pečlivě a zodpovědně. Za dobu naší mnohaleté praxe víme, že převážná většina problémů s narušeným zdivem je důsledkem absence hydroizolace. Samotná, i když kvalitní sanační omítka, neřeší odstranění příčiny, ale patří do součásti souboru opatření, která uvedené problémy vyřeší. Proto našim zákazníkům doporučujeme, aby při volbě sanačního systému přihlédli zejména ke kvalitě a nerozhodovali se pouze podle nejnižší nabízené ceny.