Měření vlhkosti zdiva, domů a diagnostika staveb

Měření vlhkosti zdiva
K diagnostice staveb a měření vlhkosti zdiva a domů používáme profesionální mikrovlnný měřící přístroj MOIST-210, který je koncipován pro nedestruktivní měření vlhkosti materiálu.
Přístroj umožňuje jak povrchové měření vlhkosti, tak i objemové měření vlhkosti až do hloubky cca 30 cm!

Měření vlhkosti přístrojem - metoda MOIST

Zásady dielektrického měření vlhkosti

Mikrovlnný proces patří do kategorie dielektrického měření vlhkosti.
Dielektrické procesy měření spočívají na vynikajících dielektrických vlastnostech vody. Voda je polární molekula s excentrickým těžištěm, proto se molekula vody ve vnějším silovém poli nastavuje do výhodné polohy, je polarizovatelná. Je-li vloženo elektromagnetické střídavé pole, pak začnou molekuly rotovat v souladu s frekvencí pole. Tento efekt je makroskopicky označen fyzikální veličinou - dielektrickou konstantou (zkratka DK).
Měření vlhkosti zdiva
Dielektrický efekt je u vody tak silný, že DK vody činí asi 80. DK většiny pevných látek včetně stavebních materiálů je podstatně menší, leží v oblasti 2-10.
Měří se tedy rozdíl mezi DK vody a DK materiálu. Vzhledem k velkému rozdílu mezi těmito hodnotami je možno defektovat malá množství vody.

Mikrovlnná metoda měření vlhkosti zdiva

Se zvyšující se frekvencí vloženého vnějšího elektromagnetického pole dochází k narušení vnitřních vazebních sil složených molekul vody.
Vzniká jistý druh vnitřního tření nebo jinak řečeno dielektrické ztráty. Při dostatečně vysokém vyzářeném výkonu dochází k zahřátí. Zvláštním uspořádáním molekul je možno dielektrické ztráty měřit.

Napište nám

Napište nám


Pro odeslání vyplňte kód (*): SPAM kód

Položky označené * jsou povinné!

Kontaktní informace - Trumf renovace a sanace s.r.o.